Wydział Filologiczno-Historyczny

06-04-2018

Koncert symfoniczny Karłowicz/Dobrzyński

koncert symfoniczny

Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z Polską Operą Królewską zapraszają na „Koncert Symfoniczny Karłowicz/Dobrzyński”.
Koncert będzie miał miejsce 20 kwietnia o godz. 19.00 w sali widowisko – teatralnej MOK. Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania od 9 kwietnia w MOK.
Polska Opera Królewska W DRODZE – założenie instytucji, by docierać z wydarzeniami do mniejszych miast w całej Polsce. Tym razem orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Tadeusza Karolaka wystąpi w Piotrkowie Trybunalskim. W programie znajdą się dwa symfoniczne utwory wybitnych polskich kompozytorów XIX wieku.
II Symfonia c-moll op. 15 jest jednym z najczęściej wykonywanych dzieł Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Kompozytor tworzył ją w okresie powstania listopadowego, stąd charakterystyczne w niej tematy narodowe. Nie bez powodu także nadał jej tytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Za tę symfonię został kilka lat później nagrodzony na konkursie kompozytorskim w Wiedniu. Dwie z czterech części utworu oparte są na popularnych narodowych melodiach: w części trzeciej, zatytułowanej Alla Masovienna, daje się słyszeć inspiracje Polonezem Kościuszki zaś kolejna – Alla Cracovienna, swój bardzo taneczny nastrój czerpie z ludowej pieśni Albośmy to jacy, tacy.
Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, to utwór późniejszy od poprzedniego (1896 rok), o wyraźnych jeszcze znamionach romantycznych. Części Serenady zatytułowane kolejno: Marsz, Romans, Walc, Finał, nawiązują do dzieł Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvořáka. Warto wspomnieć, że Karłowicz miał zaledwie 20 lat, gdy napisał oryginalną kompozycję Serenady, a jego muzyka była w tamtych czasach uznawana za awangardową.
Program koncertu:
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Ignacy Feliks Dobrzyński – II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” op. 15
Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
koncert symfoniczny

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.